Czy podręcznik jest ważny przy nauce geografii?

Nauka geografii na każdym poziomie edukacyjnym nie należy do łatwych rzeczy. Duża ilość informacji, które musimy przyswoić, konieczność korzystania z różnego rodzaju map, sprawia, że dużo lepiej do nauki geografii zamiast własnych notatek sprawdzi się podręcznik.

Dlaczego podręcznik jest lepszy od notatek?

Własne notatki są bardzo przydatne na wielu szkolnych przedmiotach zwłaszcza takich jak na przykład język polski, natomiast w przypadku geografii podręcznik wydaje się lepszym rozwiązaniem. Oprócz treści przygotowanej przygotowanej przez autorów, praktycznie w każdym podręczniku znajdziemy również ilustracje wraz z opisami, wykresy, mapy, karty pracy oraz płytę multimedialną z filmami i grami edukacyjnymi. W przypadku skomplikowanej nauki, jaką jest geografia wielu, rzeczy nie jesteśmy w stanie zapamiętać, tylko musimy je rozumieć. Dzięki zawartym w podręczniku wykresom nie musimy się uczyć na pamięć skomplikowanych zagadnień, tylko uczymy się odczytywać poprawnie dane z wykresów, które następnie odnosimy do rzeczywistości. Ilustracje zawarte w podręczniku pozwalają zwiększyć nasze zainteresowanie przedmiotem, poprzez przyciąganie naszej uwagi. Nauka staje się przez to bardziej przystępna i więcej przeczytanych informacji zapamiętujemy i kojarzymy z określoną ilustracją.

Jaki podręcznik wybrać?

Na rynku mamy wiele firm oferujących swoje podręcznik do geografii. Są to na przykład podręczniki Oblicza geografii wydawnictwa Nowa Era, ale swoje podręczniki oferuje również wydawnictwo Operon. Wyboru podręcznika często dokonuje za nas nauczyciel w szkole, ale nie znaczy to, że nie możemy również sami dokonać wyboru. Przykładowo: jeśli w szkole korzystamy z podręcznika Oblicza Geografii to ucząc się w domu możemy to robić z podręcznika innej firmy (oczywiście dostosowanego do tego samego poziomu) w ten sposób każdą informację będziemy poznawać w szerszym zakresie, co pozwoli nam lepiej usystematyzować wiedzę.

Wybór podręcznika to nie jest wielce determinująca resztę naszego życia decyzja, aczkolwiek warto wiedzieć co kupujemy, w wielu sytuacjach może się okazać, że bardzo go potrzebujemy.