Drewniane warzywa do krojenia – dla kogo takie zabawki?

Nowoczesne akcesoria dla dzieci są tworzone z pasją i pomysłem. Zabawki mają nie tylko organizować najmłodszym czas, ale także spełniać szereg innych funkcji, m.in. funkcję edukacyjną. Największym zainteresowaniem cieszą się zabawki, które są wzorowane na rzeczywistości. Dzięki nim maluchy poznają stopniowo arkana prawdziwego życia. Przykładem takich gadżetów dla dzieci są drewniane warzywa do krojenia – https://tantis.pl/owoce-i-warzywa-do-zabawy-c6204.

Zabawki z drewna, czyli powrót do przeszłości

Kiedyś dzieci nie miały zbyt wielkiego pola manewru. Bawiły się wyłącznie prostymi, drewnianymi zabawkami. Wystrugany z drewna kogucik czy flet powodowały uśmiech na twarzy każdego malucha. Nie trzeba było wiele, by zapewnić najmłodszym odrobinę przyjemności. Oczywiście ówczesne przedmioty do zabawy różniły się od dzisiejszych, innowacyjnych gadżetów, jednak swoisty powrót do bogatej tradycji jest bardzo sympatycznym akcentem.

Jak wyglądają drewniane akcesoria?

Drewniane warzywa do krojenia to szereg bloczków w kształcie najbardziej znanych i lubianych warzyw z przydomowego ogródka. Każde z warzyw jest podzielone na pół i spięte w całość za pomocą funkcjonalnych rzepów. W zestawie znajduje się deska do krojenia i mały drewniany nożyk. Dzięki niemu dziecko może wykonywać ruchy imitujące krojenie warzyw, a one będą się sprawnie dzielić na mniejsze części. Gdy warzywa zostaną scalone, zabawa rozpoczyna się na nowo. Małe drewniane elementy są przeznaczone dla dzieci w wieku 2 – 3 lat, które są już świadome wykonywanych czynności i nie wkładają niewielkich przedmiotów do buzi.

Dlaczego krojenie drewnianych warzyw daje dzieciom radość?

Maluchy uwielbiają pomagać rodzicom przy wykonywaniu prostych prac domowych. Czerpią niewysłowioną frajdę np. z tego, że mają możliwość popracować z mamą w kuchni lub z tatą w garażu. Najprostsze rzeczy sprawiają największą radość. Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie obserwowałoby dorosłych i nie powtarzało ich ruchów. Patrzenie jak dorośli kroją warzywa do sałatki lub innych potraw, rodzi w pociechach potrzebę spróbowania tej trudnej sztuki. By dziecko nie sięgnęło po prawdziwy ostry nóż, można pozwolić mu ćwiczyć na drewnianych akcesoriach, które są zdecydowanie bezpieczniejszą opcją. Dziecko ma wówczas poczucie, że robi coś ważnego i pożytecznego, a przy tym ma zapewnioną długotrwałą i kreatywną rozrywkę. Gdy dodatkowo zostanie pochwalone przez opiekuna za wzorowo wykonane zadanie, zyskuje większą motywację do pomagania i istnieje większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości samo z własnej inicjatywy będzie podejmowało się pomocy rodzicom.

Jakie korzyści daje zabawa w siekanie?

Jak każda ręczna forma rozrywki, także i ta wspierać ma funkcje motoryczne i pozwalać najmłodszym rozwijać umiejętności manualne. Krojenie drewnianych warzyw wymaga precyzji i skupienia, więc maluchy wyciszają się przy tym zajęciu, starając się wykonać je jak najbardziej perfekcyjnie. Trzymanie, dopasowywanie, segregowanie poszczególnych elementów np. ze względu na ich kolory ma pomóc ćwiczyć sprawność i spostrzegawczość. Drewniane warzywa do krojenia pozwolą zabawić się w małego kucharza.